14 къкрищи факта за чая
А вие обичате ли силна чаша чай? От вековните ритуали на японските чайни церемонии до популярността на следобедния чай в Лондон, чаят играе важна роля в много световни култури. Сложете чайника на котлона и докато чая в него се вари, отпийте от тези няколко любопитни факта.
1. ЧАЯТ Е НАИСТИНА, НАИСТИНА ПОПУЛЯРЕН
Това е най-популярната напитка в света след обикновена вода. През 2013 г. световният пазар на чай е на стойност 38,8 милиарда долара.
2. ЗЕЛЕН И ЧЕРЕН ЧАЙ СА ПРОИЗХОЖДАТ ОТ ЕДНО И СЪЩО РАСТЕНИЕ
Чаят се прави от листата на Camellia sinensis, малко дърво, родено в Азия. (Объркващо е, но това не е растението, използвано за производството на масло от чаено дърво.)
Разликата между зеления, черния, белия, жълтия и чай улун идва от начина на обработка на листата. След като листата се берат, те започват да се окисляват – същата химична реакция, при която кората на ябълката, авокадото или банана Ви става кафява. Белият чай е най-малко окисленият, следван от зеления чай и чая Улун. Черният чай претърпява най-голямо окисление.
3. КИТАЙЦИТЕ СА ГО ПИЕЛИ ОЩЕ ОТ 2000 ГОДИНИ
Около 141 г. пр. Н. Е. Императорът от династията Хан Дзин Ди е погребан с дървена кутия, съдържаща важни съкровища, от които той ще се нуждае в отвъдното. Включително висококачествени чаени листа. Но предците му може да са се наслаждавали на чай дори по-дълго от това. Китайската легенда твърди, че императорът Шен Нонг първо е пил гореща вода, случайно напоена с чаени листа, още през 2737 г. пр. Н. Е.
Независимо от това, до около 300 г. сл. Н. Е. Той се е смятал за лекарствен вариант, а не за случайна напитка.
4. … НО ТОВА НЕ БИЛО БРИТАНСКА СТЪПКА ДО 19-Т ВЕК
Може да свързваме следобедния чай с британците, но чаят не е толкова дълго част от тяхната култура. Чаят става модерно да се пие сред английските аристократи през 17-ти век, но по онова време е сравнително скъп и се облага с държавни данъци. През 18 век контрабандистите внасят в страната запаси от чай, без да плащат никакви мита, продавайки го на по-ниски цени.
1785г.- данъците върху чая са намалени, за да се премахне контрабандата и така той става по-достъпен. 1800 г. движението за сдържаност започва да насърчава британците от работническата класа да пият чай, а не алкохол и към края на 1800 г. чаят е вече популярен във всички социални класи.
5. НАЙ-ГОЛЕМИТЕ КОНСУМАТОРИ НА ЧАЙ
Турците консумират средно почти седем килограма чай на човек годишно. За сравнение ирландците, вторите пиещи чай в света, консумират по-малко от пет лира на човек годишно. За да се справи с ненаситното търсене на чай на своите граждани, Турция отглежда една пета от световното предлагане.
6. ЧАЙЪТ Е СЕ СЕ СЧИТАЛ ЗА ОПАСЕН
Някои мислители от 17 век проповядват, че твърде много чай може да причини здравословни проблеми. През 1706 г. френски лекар публикува трактат, озаглавен „Добросъвестни съвети срещу злоупотребата с горещи алкохолни напитки, особено на кафе, шоколад, чай, ракия и огнени води“. Автора призовава за умереност в пиенето на чай с мотива, че той нагрява вътрешността на тялото, причинявайки болест и дори смърт.
Джон Уесли, един от основателите на Методизма, твърди, че чаят причинява нервни разстройства и се застъпва за пълно въздържание от чай.
7. ЧАЙЪТ Е СВЪРЗАН С ДОБРО ЗДРАВЕ
Това разбира се се опроворгава на по-късен етап. Въпреки че е трудно да се докаже, че чаят влияе пряко върху здравето, много проучвания са установили, че пиенето на няколко чаши чай на ден е свързано с по-ниски рискове от чернодробни заболявания, депресия, инсулт и диабет тип 2.
Наред с други неща, чаят съдържа „полифеноли“ – антиоксиданти, които възстановяват клетките и по този начин могат да помогнат на телата ни да се борят и да отблъснат сърдечно-съдови заболявания, рак, остеопороза, захарен диабет и други болести.
И противно на общоприетото схващане, не само зеленият чай е полезен. Черният, белият и червеният чай също съдържат здравословни флавоноиди и полифеноли. Въпреки това, някои от митовете за храбростта на чая като добавка за здравето са преувеличени. Например, изглежда, че зеленият чай не помага на хората да отслабнат.
8. ТЕХНИЧЕСКИ БИЛКОВИЯТ ЧАЙ НЕ Е ЧАЙ
Смесите от билков чай не съдържат действителни чаени листа, поради което обикновено не съдържат кофеин. Те са смеси от различни билки, подправки и други растения, като лайка, хибискус и мента.
9. АМЕРИКАНЦИТЕ ПРЕДПОЧИТАТ ЧАЯ СИ ХЛАДЕН
Около 85% от продажбите на чай в САЩ са от студен чай.
10. НЯКОИ КУЛТУРИ ДОБАВЯТ МАСЛО
В Хималаите е традиционно да добавяте масло (обикновено от яка) към млечночерния чай. Солта помага на хората, живеещи на голяма надморска височина, да останат хидратирани. Нарича се по ча в Тибет и е неофициалната национална напитка в страната.
11. ЧАЙНИКЪТ Е ИСТИНСКА РЕВОЛЮЦИЯ
Преди, за да се насладите на чаша чай, е било необходимо да се приготви цяла тенджера. И тъй като никой не иска да претопля това води до много отпадъци. През 1908 г. вносител на чай започва да изпраща проби от чай в малки копринени торбички.
Вместо да вадят чая и да изхвърлят пакетчето, хората слагат цялата торбичка и я използват за варене на една чаша. В крайна сметка вносителят заменя коприната с марля или поне така върви легендата за торбичките на чая. Както и да се случило, на войниците от Първата световна война са давани торбички с чай като част от дажбите им, за да ги държи здрави.
12. НЕ Е ДЕХИДРАТИРАЩ
Обичайната мъдрост предполага, че пиенето на вода е по-полезно за хидратацията, отколкото кофеиновите напитки като кафе и чай, но последните изследвания казват друго. Едно проучване помоли участниците да пият само чай в продължение на 12 часа и сравнява нивата на хидратация с тези на хората, които пият само преварена вода. Те са почти еднакви.
13.РАЗЛИЧНИ ЧАЙОВЕ ИМАТ РАЗЛИЧНИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ
Различните сортове чай трябва да се варят при различни температури за различно време. Билковите и черните чайове трябва да се загряват в продължение на няколко минути при високи температури (95 °С за черен чай; 100° С за билков чай), докато със зелените и белите чайове трябва да се работи малко по-деликатно, накиснати при температури от около 80 ° С до 85 ° С.
14. БРИТАНЦИТЕ СЪЗДАВАТ ПЪРВИТЕ ЧАЙНИ ПАЗАРИ В ИНДИЯ
Индия е един от най-големите производители на чай в света и по-голямата част от чая, който отглежда, се консумира в границите на страната. Една от двете разновидности на чаеното растение, Camillia sinensis assamica, е родом от региона на Асам. Въпреки това чаят не придобива масова популярност като ежедневна напитка в Индия, докато Великобритания не решава, че се нуждае от алтернатива на китайския монопол.
Ботаник, работещ за британска източноиндийска компания, представи през 1848 г. някои от най-добрите китайски чаени растения в провинцията Дарджилинг с висока надморска височина, поставяйки основите на сегашната най-голяма индустрия в региона освен туризма. (Уникалният чай Darjeeling е основно шампанското от чайове, тъй като може да се нарече само ако се произвежда в този район на Индия.)
Британската източноиндийска компания също създава Tea Board, правителствена организация, натоварена с популяризирането на чая в страната и спомага чаят да стане предпочитана напитка за индийците в началото на 20-ти век.